1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Belarus Dubrowna Şehri Hakkında Bilgiler

Beyaz Rusya Dubrowna
Belarus Dubrowna hakkında bilgiler.

Beyaz Rusya’da Vitebsk Bölgesi içerisinde yer almakta olan Dubrowna şehri, özellikle ormanlık alanların çok olması ile anılmaktadır. Doğal açıdan çok büyük güzelliklere sahip olan şehir merkezi, Dinyeper Nehri’nin hemen kıyısına kurulmuştur. Belarus’un kuzey kesimlerinde yer alan bu şehirde, 19 yüzyıldan itibaren dokuma merkezi olarak kullanılmaya başladı. Ayrıca, yine 19 yüzyıl sonrasında bölgede ciddi anlamda bir Yahudi cemaati olduğu bilinmektedir. Beyaz Rusya’nın diğer şehirlerinde olduğu gibi, bu şehir de, ikinci dünya savaşından çok ağır bir şekilde etkilenmiştir. Bölgenin tarihi geçmişlerine baktığımız zaman, karşımıza doğrudan Alman kuvvetlerinin işgal faaliyetlerine başlamış olduğu 17 Temmuz tarihi çıkmaktadır.

17 Temmuz 1941 tarihinde, Dubrowna şehrinde yoğunlaşmış olan Yahudi cemaatinin,Alman birlikleri tarafından katledildiği bilinmektedir. Partizan bir bölge olarak nitelendirilen bu şehirde, Sovyet güçlerinin işgali bastırması ise 1944 yılına kadar sürmüştür. Bundan dolayı da bölgedeki Yahudi nüfusunun Sovyet güçlerinin işgali bastırmasının ardından bölgede sıfıra indiği bilinmektedir. Şehrin turizm açısından önemli olmasının nedenleri arasında bulunan anıtlar ya da eski yapılar elbette yer almaktadır. Ancak şehirde nüfusun asıl arttığı dönemlerde, şehir içerisinde yapılan festivalin büyük bir etkisi olduğu bilinmektedir.

Burada şehrin geçmiş dönemlerden bu yana kullanılmakta olan özel çalgı aletlerinin kullanıldığı bir festival yapılmaktadır. Bu festivale ise sadece Beyaz Rusya’dan değil, dünyanın birçok noktasından kişiler gelmektedir. Ayrıca, hem festivallere hem de savaşın yıl dönümünde, binlerce Yahudi’nin burada katliam yapılan bölgedeki anıta geldiği de bilinmektedir.

Şehir ulaşım konusunda oldukça kolay bir konumda yer almaktadır. Kişiler bölgedeki hava alanından sonra kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilecek ya da tren ve kendi araçlarını kullanabilecektir. Bundan dolayı bölgeye yapılan ziyaretlerde, kişilerin bu şehri de listesine alması gerekmektedir.

Belarus Dubrowna Şehri Nerededir?

Belarus hakkında 161 makale
Beyaz Rusya (Belarus) hakkında tanıtım ve gezi makaleleri yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*