1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Belarus Hantsavichy Şehri Tanıtımı

Hantsavichy
Belarus Hantsavichy şehri hakkında bilgiler.

1898 yılında kurulmuş olan Hantsavichy şehri, Brest Bölgesi’nin doğu sınırında yer almaktadır. İkicni dünya savaşının olduğu dönemlere bakıldığı zaman, şehir nüfusunun %60’lık kısmının Yahudilerden oluştuğu görülecektir. Bununla birlikte, bölgede kalan tarihi yapıların büyük bir kısmı da yine Yahudiler tarafından yapılmış olan binalardan oluşmaktadır. 1920 ve 1930 yıllarına bakıldığı zaman bölgede aktif bir şekilde çalışmakta olan 4 tane sinagog olduğu, buna ek olarak çok eski dönemlere ait bilgilerin yer aldığı Yahudi kütüphanesi olduğu ve bir de yetimhane olduğu görülecektir. Ancak, o dönemin son derece önemli olarak nitelendirilen bu binalarından şu günlerde deyim yerindeyse eser yoktur. Çünkü, 1941 yılında Almanlar tarafından şehrin işgal edilmesi ile birlikte tek zarar Yahudilere verilmemiş, bölgenin kültürel mirasına da büyük bir yara açılmıştır.

Almanların şehri işgal etmesiyle birlikte bölgede direniş sağladığı iddia edilen 16 adet Yahudi askerin katledildiği, bunun sonrasında da katliamların devam edildiği, anlatılmaktadır. Bölgedeki Yahudi katliamının en büyüğü ise, 15 Ağustos 1941 tarihinde yapılmış olan ve toplamda 600 kadar Yahudi’nin olduğu tahmin edilen katliamdır. Bu katliam, kamplara toplanan Yahudilerin tamamını kapsamakta ve olayın da şehir merkezinin 11 km uzağında yer alan ormanlık alanda gerçekleştiği bilinmektedir.

Şehir merkezinin orta noktasında yer alan Pazar alanında, ilk dikkat çeken durum anıttır. Çünkü, bölgede Almanlar tarafından bir kısım Yahudi aydının burada kurşuna dizildiği ve bundan dolayı da ilerleyen yıllarda infazın gerçekleştiği alana bu anıtın dikildiği bilinmektedir.

Yahudilerin duygularla dolu günler geçirdiği Hantsavichy şehrinde, 1940 ile 1944 yılları arasında toplamda 3500 Yahudi’nin öldürüldüğü tarihi belgeler ile kesinlik kazanmıştır. Şuan şehirde ziyarete açılmış olan ve dönemin Yahudileri tarafından yaptırılan sinagog, ziyaret edilecek yerlerdendir.

Hantsavichy nerededir? Haritadaki yeri:

Belarus hakkında 161 makale
Beyaz Rusya (Belarus) hakkında tanıtım ve gezi makaleleri yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*