1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Belarus Kültürü Hakkında Bilgiler

Beyaz Rusya Kültürü
Belarus Kültürü Hakkında Bilgiler.

Çoğu gezgin yurt dışı gezilerinde ilk olarak gideceği ülkenin kültürü hakkında bilgiler edinmekte. Belarus’un kültürel zenginlikleri nelerdir ve kültür açısından hangi faaliyetler yapılmaktadır? Belarus kültürel zenginlikleri oldukça fazla olan bir ülkedir. Beyaz Rusya’da insanlar ülke kültürüne ve tarihine her zaman önem verip sahip çıkmışlardır ve kültürlerini yıllardır olduğu gibi yaşamaktadırlar. Yazımızda Beyaz Rusya kültürü hakkında bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Belaruslular, genç yaşlardan itibaren sanat, müzik, tiyatro, edebiyat ve daha bir çok alanda zengin bir kültür çeşitliliğine sahipler.

Belarus’ta Sanat Tarihi: Belarus yüzyıllar öncesine dayanan, önemli sanat ve mimarlık eğitim alanlarına sahip olmuştur. Bu eğitim alanlarında benzersiz müzik ve edebi eserler üretilerek, günümüze dayanan zengin bir sanatsal mirasa sahip olunmuştur. Geçmişten günümüze ayakta kalan başyapıtlar devlet tarafından korunmaktadır. Bu başyapıtlar müzelerde ve kütüphanelerde ziyaretçilere sunulmaktadır. Belarus’un müzik ve tiyatrolarının klasik ve tarihi eserleri, ülke çapındaki konser salonlarında ve tiyatrolarda düzenli olarak sahnelenmektedir. Beyaz Rusya’daki modern sanat kültürü çeşitliliklere ve dinamizme sahiptir. Belarus yerel halkının ve turistlerin kolayca ulaşım sağlayabileceği çok sayıda sanat sergileri, müzikaller, tiyatro gösterileri ve sinema şenlikleri yapılmaktadır.

Sanat eserlerinden oluşan en büyük koleksiyon, ulusal sanatı faal olarak desteklemekte olan Belarus Cumhuriyeti Ulusal Sanat Müzesi’nde sergilenmektedir. Yerel sanatçıların sergileri düzenli olarak bu müzede sergilenmektedir. Belarus’taki diğer önemli müzeler; Vitebsk Sanat Müzesi, Mogilev Bölgesel Sanat Müzesi ve Polotsk Sanat Galerisidir. Beyaz Rusya’da ki sanat tarihi, ikonografi ve el yazması resminin ortaya çıkışını takip eden 14. yüzyıldaki Bizans etkilerine kadar dayanmaktadır. Minsk’teki Ulusal Sanat Müzesi’nin geniş koleksiyonunda, 17. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar dayanan Belaruslu sanatçıların eserlerine ve 15. yüzyıldan kalma ikonografiye yer verilmektedir.

Belarusta Sanat ve Kültür

Belarus’ta Müzik: Belarus’taki yerel halkın çoğu en az bir adet müzik aleti çalabilmektedir ve günümüzde ülkenin müzik tarzları çeşitli etkinliklerde yerel halk tarafından sunulmaktadır. Klasik müzik performansları büyük kitleler tarafından beğenilmektedir. En popüler orkestralar şunlardır: Beyaz Rusya Ulusal Konser Orkestrası, Mikhail Finberg liderliğindeki Devlet Akademik Senfoni Orkestrası, Belarus Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Orkestrası, GR Shirma Devlet Akademik Korosu, Pesnyary bandı, Syabry bandı, Beyaz Rusya Cumhuriyeti GI Tsitovich Ulusal Akademik Halk Korosu ve Chisty Golos vokal grubudur.

Modern pop müzikte Belarus’ta giderek daha popüler olmaya başladı. Belarus, 2004 yılından günümüze kadar Eurovision Şarkı Yarışması’nda coşkulu ve önemli bir katılımcı ülke olmaya devam etmektedir. Belarus’ta müzik festivalleri oldukça popülerdir. Vitebsk’deki uluslararası sanat festivali olan Slavonic Bazaar, Belarus’un festival etkinliklerinin sembolü haline gelmiştir. Dünyanın bir çok ülkesinden popüler sanatçılar, bu festivallerde yer almaktadır.

Belarus Tiyatrosu: Ülkenin tiyatrosu; tarihi halk kültüründen ve azınlık halinde seyahat eden gelişmiş ve günümüze gelmiştir. Bugün Belarus çok farklı bir tiyatro yelpazesine sahiptir. Kukla tiyatroları çoğu kentte ve kasabada yapılmaktadır. Bu tiyatrolar çocuklar ve yetişkinler arasında oldukça sevilmektedir. Belarus’da faaliyet göstermekte olan profesyonel tiyatro şirketlerinin çoğunun kuruluşu 20. yüzyılın başlarına dayanmaktadır. Operada ülkede çok popülerdir ve her büyük şehrin kendi opera binası mevcuttur. Bale ise, 18. yüzyıldan beri ülkede oldukça popüler olmuştur ve çoğu kasabanın kendine ait balesi vardır. “Belarus Cumhuriyeti Ulusal Akademik Bolşoy Tiyatro Balesi” ülke ve dünya çapında bir üne sahiptir.

Yazımızda; kültür gezilerini sevenler için Belarus kültürü hakkında bilgiler verdik. Belarus hakkında daha bir çok bilgi için sitemizde ki diğer konuları okuyabilirsiniz.

Belarus hakkında 161 makale
Beyaz Rusya (Belarus) hakkında tanıtım ve gezi makaleleri yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*