1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Belarus Resmi Tatil Günleri ve Bayramlar

Beyaz Rusya resmi tatil günleri
Belarus resmi tatil günleri hangi tarihlerdedir?

Bir çok gezgine göre, yurt dışında bir ülkeye gezi yapmak için veya güzel bir tatil geçirmek için en iyi zamanlar o ülkenin resmi tatili olduğu zamanlardır. Beyaz Rusya’nın resmi tatil günlerinin bazılarında çeşitli kutlamalar ve festivaller düzenlenmektedir. Hem daha eğlenceli bir tatil geçirmek, hem de kültürel açıdan zengin bir tatil geçirmek istiyorsanız resmi tatil günlerinde ülkeyi ziyaret edebilirsiniz.

Belarus resmi tatil günleri hangi tarihlerdedir? Aşağıdaki listeden Belarus resmi tatil günlerine, dini ve milli bayram günlerine bakabilirsiniz.
1 Ocak – Yılbaşı tatili
7 Ocak – Ortodoksların Noeli
8 Mart – Dünya Kadınlar Günü tatili
15 Mart – Anayasa Günü tatili
1 Mayıs – Emekçiler Dayanışma Günü tatili
9 Mayıs – Zafer Günü tatili
3 Temmuz – Bağımsızlık Günü tatili
25 Aralık – Katoliklerin Noeli
Ayrıca Radunitsa – Merhumları Anma Günü ve ya merhumların Paskalyası günü olarak bilinir. Bu bayram geleneksel olarak Ortodoks Paskalyasından sonra gelen 2. haftanın Salı gününde kutlanmaktadır.

Geleneklerine ve kültürüne oldukça bağlı olan Belarus`ta, yukarıdaki bayram günlerinin dışında, her yıl kutlama tarihleri değişebilen çeşitli ulusal bayramlarda mevcuttur. Bu bayramlardan en önemlisi Belarus Alfabesi Günüdür. Belarus halkı için özel olan bugün, her sene Eylül ayının ilk Pazar gününde kutlanmaktadır. Genellikle bu kutlamalar; tarih boyunca kitap basmacılığı ve eğitim merkezlerin rolünü taşımış olan Belarus’un tarihi ve büyük şehirlerinde yapılmaktadır. İlk olarak 1994 senesinde Polotsk şehrinde kutlamalar yapılmıştır. Sonraki senelerde ise bu bayram diğer tarihi ve kültür açısından zengin şehirlerde yapılmıştır. Bu kentler; Turov, Orşa, Novogrudok, Nesvij, Pinsk, Zaslavl, Postavı, Mstislavl, Mir ve Kamenets kentleridir. Ayrıca Beyaz Rusya`da 1996 yılından beri her yıl “Dojinki”, tarım emekçileri festival-fuarı gerçekleştirilmektedir.

Yazımızda Belarus’un resmi tatil günlerini ve Bayram günlerini merak edenler için bilgiler verdik. Sitemizden Belarus Cumhuriyeti hakkında merak ettiğiniz her konuda yazılara göz atabilirsiniz.

Belarus hakkında 161 makale
Beyaz Rusya (Belarus) hakkında tanıtım ve gezi makaleleri yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*