1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Belarus Ziyaretinden Önce Bilinmesi Gerekenler

Beyaz Rusya Detayları
Belarus Hakkında Bilinmesi Gerekenler nelerdir?

Her ülke ziyaretinden önce gideceğiniz ülke hakkında yapacağınız araştırmalar sizler için çok faydalı olacaktır. Kuzey Avrupa’da yer alan Belarus‘u seyahatinizden önce, bu güzel ülke hakkında bilmeniz gereken önemli ve temel bilgileri bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Saat dilimi ve para biriminin dışında, ülke elektriği ve telefon kodlarına kadar Beyaz Rusya hakkında bir çok temel bilgi yazımızda.

Belarus’ta hangi saat dilimi kullanılıyor?
Belarus, Doğu Avrupa Standardı olan (EET) saat diliminde yer alır. Yani (GMT + 3) saat diliminde yer alır. Belarus ile Türkiye arasında herhangi bir saat farkı yoktur.

Belarus para birimi nedir?
Belarus para birimi Belarus Rublesi’dir. Kağıt banknotlar 5, 10, 20, 50, 100, 200 ve 500 ruble şeklindedir. Demir paralar ise 1, 2, 5, 10, 20, 50 kopek dışında, 1 ve 2 ruble şeklindedir. Peki Belarus Rublesi‘ni nerelerden alabilirsiniz? Yani Belarus’ta nerede döviz bozdurabilirsiniz? Ülkede yer alan bir çok otelde, büyük hava alanlarında, tren istasyonlarında, otobüs terminallerinde ve ana caddeler üzerinden Dolar veya Euro bozdurarak Ruble alabilirsiniz.

Belarus’ta Banka kartları (kredi kartı) kullanabilir misiniz?
Banka kartları Belarus’ta yaygın olarak çoğu sektörde kullanılmaktadır. Kredi kartınızı dükkanlarda, otellerde, restoranlarda ve self servis olan kafelerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Beyaz Rusya’da en çok kullanılan uluslararası ödeme sistemleri ise Visa ve MasterCard’dır.

Belarus’taki elektrik voltajı ve akımı nedir?
Belarus’un elektriği 220v, 50Hz alternatif akımdır. Ülkedeki fişler tüm Batı Avrupa’da ki gibi simetrik iki pimli türdedir. Birleşik Krallık veya ABD’den Belarus’a geliyorsanız, o ülkelere uygun olan en az iki adaptör seti almanızda fayda vardır.

Belarus ülke kodu nedir ve büyük şehirlerin telefon kodları nedir?
Beyaz Rusya’nın telefon kodu +375’dir. Büyük Belarus şehirlerinin uluslararası telefon kodları şu şekildedir: Minsk : +375 17, Brest: +375 162, Gomel : +375 232, Grodno : +375 152, Mogilev : +375 222, Vitebsk : +375 212. Belarus’tan kendi ülkenizi şu şekilde arayabilirsiniz: “8-10-ülkenizin kodu-numara”.

Belarus’u ziyaret etmeden önce yaptırmanız gereken bağışıklık testleri varmıdır?
Herhangi bir test yaptırmanıza gerek yoktur ve ülkeye giriş için böyle bir kural yoktur. Fakat bazı testleri yaptırmanız sizler için önerilmektedir. O testler; Hepatit A ve B, kuduz, tifo, tetanos ve difteri testleridir.

Belarus uçak fiyatları nasıldır?
Bazı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Belarus Cumhuriyeti’de ülkeye giriş yapan uçak firmalarından oldukça fazla vergi almaktadır. Bu sebeple ülkemizden Beyaz Rusya’ya uçak biletleri bir çok Avrupa ülkesine göre daha pahalıdır. Yani bir nevi uçak firmaları bu vergileri yolculardan çıkarmaktadır. Daha hesaplı bir yolculuk için, ülkemizden bu ülkeyi ziyaret eden çoğu kişi farklı yöntemler kullanmaktadır. Bu yöntemlerden en bilineni; önce Ukrayna Kiev hava alanına gitmek, sonrasında Kiev’den Belarus’a giden otobüsleri kullanmaktır. Bu şekilde Belarus yolculuğunuzu daha az para harcayarak halletmiş olursunuz.

Belarus hakkında 161 makale
Beyaz Rusya (Belarus) hakkında tanıtım ve gezi makaleleri yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*