1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Belarus’ta İş İmkanları ve Fırsatları

Belarus`ta iş fırsatları
Belarus`ta iş imkanları nelerdir?

Belarus, hem Avrupa kıtasında ki konumu ile hem de yeni bir ülke olmasından dolayı yatırımcıların favori ülkelerinden birisi haline geldi. Yeni bir ülke demek bir çok alanda yeni yapılanma demektir. Bu yapılanmada inşaat sektörü bir çok ülkede olduğu gibi Beyaz Rusya`da da en faal sektör durumundadır. Son yıllarda Belarus`ta iş yapan büyük Türk İnşaat Firmaları mevcut. Bu firmalar günden güne yeni projelere imza atmaktalar ve yüzlerce kişiye Belarus`ta iş imkanları sağlamaktalar.

İnşaat dışında tabi ki tekstil ve gıda sektörü geliyor. Belaruslular yemek yemeyi ve şık giyinmeyi severler. Belarus`ta bir Türk lokantası açarak yada bir tekstil atölyesi açarak yerinizi alabilirsiniz. Yada eğlence ve gece hayatıyla da ön planda olan bu ülkede, eğlence sektörü alanında bir şeyler yapabilirsiniz.

Peki Belarus`ta iş yapmak için neler yapılabilir? Türk vatandaşları iki ülke arasında karşılıklı yapılan vize muafiyeti ile 90 gün boyunca Belarus`ta ikamet edebilirler. Yani sadece pasaportunuz ile bu güzel ülkeye girip, en işlek şehirlerinde iş kurma açısından keşifler yapabilirsiniz. En işlek şehirler tabi ki Minsk başta olmak üzere Hrodna, Vitebsk, Brest, Gomel ve Mogilev`dir. Bu şehirler en kalabalık şehirler olmasının dışında, turistlerin en çok ziyaret ettiği, eğlence hayatının gece gündüz durmadan aktığı ve üniversitelerin en çok olduğu şehirlerdir.

Peki Belarus`ta neden yatırım yapmalıyız ve bu ülkeye yatırım yapmanın avantajları nelerdir? Öncelikle Türk lirasının Beyaz Rusya parasına göre daha değerli olmasıdır. Buda bir çok alanda ülkenin Türkiye`ye göre daha ucuz olması anlamına geliyor. Ayrıca Beyaz Rusya yeni bir ülke olduğu için devamlı gelişmektedir ve gelişmekte olan yeni ülkelerde rekabet azdır. Rekabetin az olduğu bir ülke iş kurmayı düşünenler için oldukça avantajlıdır. Kalkınma açısından da iyi durumda olan Belarus, ülke güvenliği açısında da diğer Rus ülkelerine göre oldukça iyi durumdadır. Bu da bu ülkede iş kurmayı ve yaşamayı düşünenler için bir avantajdır.

Gelişmekte olan ülkelerde yatırım yapmak, zaten gelişmiş ve her şeyin düzende olduğu bir ülkeye yatırım yapmaktan daha çok kazandırır. Yapılan yatırımlar ülke geliştikçe daha da değer kazanmaktadır. Bundan dolayı bir çok Türk firması gelişmekte olan yeni ülkelere yatırım yaparak yerini erkenden almaktadır.

Belarus`ta yatırım yapmanın avantajlarına devam edecek olursak:
Yabancı yatırımcılar üretim faaliyetlerine göre 3 yıl süre ile gelir vergisi muafiyetine sahiptirler. Bazı durumlarda üretilen ürünlerin ülke içindeki bölgelere ve şehirlere nakledilmesi durumunda Gümrük vergileri ve KDV muafiyeti sağlanabilmektedir. Eğer yerli ürünlerin üretimini yapmayı düşünürseniz, iç pazar üretiminden elde edilen ürünlerin ihracatında serbest lisans kolaylığı sağlanabilmektedir. Ayrıca üretim yapan firmalara yerli üretimin ihracatından elde edilen döviz geliri için serbest şekilde kullanım olanağı ve firmaların kendi üretimlerinde serbest fiyatlandırma olanağı sağlanmaktadır.

Belarus`ta şahıs şirketi kurmak için gerekli evraklar nelerdir?
Tek ortaklı olan, payları ve mevduatları bölünemeyen ticari işletmeler herhangi bir ülke vatandaşı tarafından kurulabilmektedir. Şirketin kayıtlı olduğu ya da olacağı hukuki adres, diğer şirketlerinden farklı olarak ofis veya ikamet edilen evin adresi olabilir. Şirketin resmi tescilinden önce hazırlanması gereken evraklar aşağıdadır.
1-Şirket unvanı onay belgesi.
2-Hukuki adres taahhütnamesi.
3-Kurucu tarafından Belarus`ta şirket kurmaya karar verildiğine dair karar yazısı.
4-Şirket ana sözleşmesi (2 nüsha).
5-Şirket ana sözleşmesinin elektronik kopyası (.doc veya .rtf formatlarında).
6-Kayıtlı sermayenin geçici hesaba yatırıldığını gösteren ödeme belgeleri.
7-Resmi tescil harcının ödendiğine dair makbuz.
8-Resmi tescil dilekçesi.
9-Kurucu şahısın Rusçaya çevrilmiş pasaport sureti (noter tarafından onaylanmış çevirmen imzası ile).

Belarus`ta şirket nasıl kurulur ve hangi işler yapılabilir? Sizleri bu yazımızda bilgilendirdik. Sizlerde Belarus`ta şirket kurmak istiyorsanız bu konuda danışmanlık yapan firmalardan makul ödemeler yaparak yardım alabilirsiniz. Bir firma açmak 2-3 gününüzü almaktadır. Eğer prosedürü biliyorsanız hiç bir aracı firmadan yardım almadan firmanızı açabilirsiniz. Peki Belarus`ta işçi alımı var mı ve hangi alanlarda Türk firmaları iş yapmaktalar? Örneğin bir tekstilci, ahçı ya da inşaatçı vb. olabilirsiniz. Ya da vasıfsız bir elemanda olabilirsiniz. Belarus`ta iş imkanları yeni yapılan projeler ile tüm hızıyla devam etmektedir. Sizlerde Belarus`ta çalışmak istiyorsanız mesleğinizi ve tecrübelerinizi konumuz altından yorum yaparak paylaşıp, sesinizi Belarus`ta iş yapmakta olan firma yetkililerine duyurabilirsiniz ve iş fırsatlarından faydalanabilirsiniz.
Not:Sizlerle daha kolay iletişim sağlanabilmesi için yorumlarınızda mail adreslerinizi yazabilirsiniz.

Belarus hakkında 161 makale
Beyaz Rusya (Belarus) hakkında tanıtım ve gezi makaleleri yazarı.

26 yorum

 1. Merhabalar. 2010 – 2012 yılları arasında bir Türk inşaat firması ile Belarusta çalıştım. Kalıp ustasıyım. İşimde oldukça tecrübeliyim. Yeniden yurt dışında çalışmak istiyorum. Daha önce bu ülkede çalıştığım için ilk olarak tekrardan Belarusta çalışmayı istiyorum. Bana mail adresimden ulaşmanızı bekliyorum. ismailceyhun1988@hotmail.com

 2. Merhaba. Bilgisayar Mühendisiyim. IT/ICT bilgi teknolojileri sektörün de çalışabilirim. 8 yıllık yurt dışı deneyimin var, şantiye ve proje bazlı olarak hem saha hemde mobilizasyon ortamında calisabilirim. Aile ile konaklama yapabilirim. Bilgilerinize.

 3. Merhaba, Türkiye’de 8 yıllık saha satış tecrübem var.Tekstil firması,sahibinden.com, kariyer.net, sanovel ilaç firmasında çalıştım.Belaruslu bir eşim ve oğlum var.Minskte bir evimiz var ve kariyerime orda devam etmek istiyorum.
  Bilginize.
  E-posta: volkahn@hotmail.com

 4. merhabalar 22 yıldır tekstil giyim sektöründe çalışıyorum bütün kıyafet çeşitlerini eksiksiz ve profesyonelce dikiyorum kişiye özel kalıp çıkartıp abiye balo ve gece kıyafetleri dikebiliyorum imalatta kullanılan dikiş makinalarının mekanik bakım ve tamirlerini yapabiliyorum imalattaki çalışan personele mesleki eğitim ve iş bilgisi paylaşımlarında bulunabilirim

 5. Esenlikler dileyerek herkese Merhabalar..

  Türkiyede çeşitli bankalarda(Garanti Bankası,Egebank) çeşitli birimlerde görev aldıktan sonra Şekerbank Kredi Pazarlama Yönetmeni(Şube Müdür Yardımcısı) olarak çalıştım.En son çalıştığım banka ve birimde büyük montanlı kredi kullanabilecek firmalarla görüşmeler yapmakta ve bu firmaların mali analizlerini yaparak kredi uygunluk durumları hakkında raporlar hazırlamaktaydım.Dolayısıyla Tek Düzen Muhasebe Sistemine de aşinayım. Müdür Yardımcısı sıfatıyla da Şubenin hem personel idaresi ve hem diğer idari işlemlerinden de(Şube genel faaliyet ve bütçe hedef takibi vb) sorumluydum..Akıcı İngilizce ve Rusça dilbilgisine sahibim.İki yıl Belarus Minskte dil eğitimi ve çalışma yaşamımdan sonra,çalışma hayatıma Almata Kazakistanda Anex Tur Finans Md.Yardimcisi olarak devam ettim.Halen Antalyada büyük bir mermer firmasının Pazarlama direktörü olarak çalışmaktayım.Seyahat etme problemim yoktur..Aşağıda niteliklere sahibim.
  -Ofis programlarına ve raporlama becerilerine sahip -Organizasyon,planlama,yönetim ve iletişim konularında bilgi ve tecrübe sahibi -Personelden yüksek verim alacak yönetsel kapasite -İşletme gelir gider dengesini sağlayabilecek,sorun yerine çözüme odaklı çalışma prensiplerine sahip bilgi ve tecrübedeyim.
  Özellikle Belarusta çalışma arzusu içerisinde değerlendirilmeyi arzularım.Detaylı görüşme için iletişim bilgilerim aşağıdaki şekildedir.

  Saygılarımla,

  Mustafa Kemal DOĞAN

  +905317447614

 6. Merhabalar, Belarus’un merkezinde kurmuş olduğum limited şirketimi Türkiye’ye taşınma münasebetiyle devretmeyi düşünüyorum. Belarus’ta iş kurmak ve oturum almak isteyen Türk vatandaşlar için mükemmel bir fırsat olup zahmetsiz, avukatlar ve Türk konsolosluğuna bağlı yeminli tercümanlar eşliğinde tüm şeffaflığı ile masrafı yok denilecek gibi devir teslim işlemine hazırdır. Şirket sorunsuz olup, limited şirketi üzerinden tüm ticari faaliyetlere açıktır. Beyaz Rusya’da yaşamak, iş kurmak isteyenler için güzel bir fırsat olup çok düşük masraflar ile Belarus’ta çalışma ve oturum iznine sahip olabilir, ticarete başlayabilirsiniz.
  Sorularınız ve ayrıntılı bilgi için telefon numarası;
  0533 431 3407
  İbrahim Caner

  • Sayin İbrahim Bey,
   Belarus vatandaş olup Minsk’ta oturmaktayım. ilaniniz dikkatimi çekti. Şirketinizin hangi alanda faaliyet göstermektedir?
   Saygılar,

   Viktoriya

   • Merhaba Sayın Viktoriya hanım, Şirketimiz bütün alanlarda faaliyet gösterebilir. Ofisler dayalı döşeli kurulu 1. Ofis yazıhane tarzı 2. Ofis ise Turistik acenta tüm kontratları tamamlanmış, tüm ekipmanları ile faaliyete hazır şekildedir. Yakın zamanda ekipmanlar satılığa çıkartılacak ve kapanış faaliyetine başlayacağız. İlgilenmek isterseniz telefon numaranızı icanersahbaz@gmail.com adresine iletir veya +90 533 431 34 07 telefon numarama Whats App üzerinden ulaşabilirsiniz. Teşekkürler.

  • Belarus Minskteki bir cafe restaurant için Minskte yaşayan ,profesyonel cafe yöneticisi ve mali müşavir lazım arkadaşlar. Kurulu düzen hali hazırda çalışır vaziyette bulunan kafeye ortak oldum. Burada görev yapacak full time veya part time çalışacak çalışma arkadaşarı arıyorum. Ciddi olanlar lütfen daha önceki iş deneyimlerini anlatan CV göndersinler. Wats up iletişim :+905066327574

 7. Bir inşaatın proje halinden tüm imalatları dahil temelden çatıya tecrübesi olan biriyim. Sektorde 20 yılım var. Mobilya pvc dış cephe çatı imalat montaj bilgim ve tecrübem ayrıca bulunmaktadır. Saygılarımla.

 8. 25 yıllık elektrik teknisyenliği
  tecrûbem var
  Ankara da bûyûk bir fabrikanın son 15 yıldır teknik servisliğini yapıyorum
  Belerusda da uygun bir göreve hazırım

 9. merhaba ben 1981 doğumlu ve eşim 1985 doğumlu 27 yıldır bayan kuaförüyüz çıraklıktan itibaren ben bayan saç ustasıyım eşim manikür pedikür ağda kaş yüz alma biliyor tüm diplomalarımız var 15 yıldır da istanbulda kendi salonumuzu işletiyoruz biz BEYAZ rusya ya yerleşip mesleğimizi BEYAZ rusya da yapmayı düşünüyoruz bize destek ve yardımcı olabilecek meslektaşlarımızdan cevap bekliyoruz türkiye istanbul kartal da oturuyoruz şeref SALIK 0 532 655 48 57

 10. Belarusta 3 ay kaldım . Ve orada calismak istiyorum . Turkiyede cesitli fabrikalarda ve emlak firmalarinda calistim . Her isi yapabilirim universte mezunuyum . Is ariyorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*