1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Beyaz Rusya Horki Şehri Hakkında Bilgiler.

Beyaz Rusya Horki
Belarus Horki Hakkında bilgiler.

Farklı etnik kökenlerin bir arada yaşadığı Horki şehri, Beyaz Rusya’nın Mogilev Bölgesi’nde yer almaktadır. Hem kültürel hem de tarihi açıdan oldukça zengin bir noktada bulunan şehirde, ortalama olarak 50 bin kişinin yaşadığı bilinmektedir. Nüfusun demografik yapısı için yapılan araştırmalarda, son nüfus sayımlarında toplam nüfusun %70’lik kısmının yerli halktan oluştuğu görülmektedir. Şehir, Mogilev Bölgesi’nin kuzey doğu kesimlerinde bulunmaktadır. Bu bölgenin kurulması ve ilçe statüsüne ulaşması ise çok eski bir dönemde olmamıştır. Şehir olarak kabul edilip isminin anılmaua başlaması, 17 Temmuz 1924 tarihinde mümkün olmuştur.

Sonradan kurulmuş bir şehir olmasından dolayı, bölgede birçok istihdam alanının olduğu görülmektedir. Şuan Horki şehrine bağlı olan ve kayıtlara geçmiş 170 adet kırsal yerleşkeden söz edilmektedir. İlçe merkezinin hemen yakınında 1840 yılında kurulmuş olan şu an hem faaliyetler hem de müze olarak kullanılan Belarus Devlet Tarım Akademisi bulunmaktadır. Birçok araştırmanın yapıldığı bu bölgede, bir de pedagojik üniversite bulunmaktadır. Bundan dolayı şehirde birçok tarımsal üretim konulu araştırma ve konferanslar verildiği, bu bilgilerin doğrudan tarım il uğraşan vatandaşa aktarıldığı ve üretimde de kullanıldığı bilinmektedir. Bilimsel çalışmalardan dolayı üretimi hızlandıran halk ekonomik açıdan da büyük bir rahatlık içerisindedir.

Şehirde kara yolu ve demir yolu ağı yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Ancak Belarus’un genelinde olduğu gibi bu şehirde de yoğun bir şekilde demir yolu ağı kullanılmaktadır. 2017 yılı içerisinde tren istasyonlarında düzenlenen seferlerde toplamda 390 bin kişinin tren ile seyahat ettiği, 6 milyona yakın kişinin de kara yolunu kullandığı saptanmıştır. Bundan dolayı bölgeye yapılacak ziyaretlerde kesinlikle ulaşım konusunun bir problem teşkil etmeyeceğinin bilinmesi, daha fazla yer görülebilesi amacıyla da tren yolunun kullanılması gerektiğinin unutulmaması gerekmektedir.

Horki nerede?

Belarus hakkında 161 makale
Beyaz Rusya (Belarus) hakkında tanıtım ve gezi makaleleri yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*