1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Beyaz Rusya Lyuban Şehri Tanıtımı

Beyaz Rusya Lyuban
Belarus Lyuban Hakkında Bilgiler.

Beyaz Rusya’da Minsk Bölgesi’nin kuzey doğusunda yer alan ve küçük bir kasabayı andıran Lyuban Şehri, son nüfus sayımı ile birlikte 11 bin 256 kişilik nüfusu ile karşımıza çıkmaktadır. Mütevazi bir hayatın süre geldiği şehirde, tarihi açıdan bilgi araştırılmak istendiğinde 1550 yılına kadar gidilmesi gerekmektedir. Şehrin temellerinin atılması, 1500 yılında başlamış ve tarihi metinlerde de ilk kez 1566 yılında söz edilmiştir. Bölgede unutulmaz olarak nitelendirilen olayların ise, 1968 yılında Nazi Almanyası’nın yapmış olduğu işgallerdir. Bu işgaller bölgede yaşayan Yahudi halka yönelik olsa da, saldırılarda bölge halkının ve tarihi eserlerin de ciddi bir şekilde zarar gördüğü bilinmektedir.

Lyuban şehrinin güneyinde, bölgenin en önemli kendi olan Minsk bulunmaktadır. Minsk ile arasındaki mesafe ise 140 km’dir. Mesafe her ne kadar uzak gibi görünse de, bölgede yoğun bir trafik akışı olmadığından dolayı kişiler kolay bir şekilde seyahat edebilmektedir. Beyaz Rusya’ya yapılan gezi programlarında, kişilerin bu şehri de görebilmesi adına hem kara yolu hem de demir yolu ağı kullanılmaktadır. Özellikle bölgenin coğrafi güzelliklerini görmek isteyen kişilerin demir yolunu kullanması daha doğru olacaktır. Demir yolu ile Lyuban şehrine gelen kişiler, şehir merkezinin 8 km kadar dışında bir istasyonda yolculuklarını tamamlayacaktır. Burada kişilerin ziyaret edebilecekleri tarihi noktalar bulunmaktadır. Özellikle istasyon çevresinde zamanında Yahudi kesim çalıştığından dolayı, Yahudi mimarisinin buralarda görülmesi mümkündür.

Şehrin ismini aldığı göl ise, şehir merkezinin kuzey sınırlarında yer almaktadır. Bu bölgede turizm faaliyetleri için bu gölde kişilerin kendilerinin seyahat edebilecekleri tekneler bulunmaktadır. Aynı zamanda, hem bölge tarihinin anlaşılması hem de gezilere farklı bir tat katılması amacıyla, kişilere rehberlik eşliğinde eğlenceler ve tekne turları da düzenlenmektedir.

Lyuban nerededir?

Belarus hakkında 161 makale
Beyaz Rusya (Belarus) hakkında tanıtım ve gezi makaleleri yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*