1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Beyaz Rusya Miory Şehri Tanıtımı

Beyaz Rusya Miory
Belarus Miory şehri hakkında bilgiler.

Almanların yaptığı Yahudi katliamının en kötü tablolarından birisinin yaşandığı Miory (Myory) kenti, şuan Beyaz Rusya sınırları içerisinde Vitebsk Bölgesi’nde yer almaktadır.  Kasabanın tarihçesine bakıldığı zaman, her ne kadar 1514 yılından bu yana şehirden söz edildiği görülse de, şehrin ismi genellikle 1941 yılında başlayan ve 1944 yılına kadar süren Alman işgalinde anılmaktadır.

Almanların şehri işgal ettiği ilk tarihe bakıldığı zaman 1941 yılına gidilmesi gerekmektedir. Bu şehirde, diğer şehirlere oranla ilk etapta herhangi bir Yahudi katliamı yapılmamıştır. Ancak, bölgede sayısı 500 ile 800 arasında tahmin edile Yahudi’nin bir kampta toplandığı bilinmektedir. Bölgede yapılan araştırmalarda, şehir merkezinin kuzey yamacında yer alan ormanlık bölgede, bir Alman kampı olduğu tespit edilmiştir. Bu bölgede toplanan Yahudilerin uzun süreler boyunca çalıştırıldığı ancak işgal sonlarına doğru da burada Yahudilerin katledildiği görülmektedir. Şuan belirtilen ormanlık alanın hemen ortasında, Yahudi katliamının yapıldığı nokta olarak bilinen bir yerde anıt inşa edilmiştir. Şehre gelen Yahudiler, şehir merkezinde bir süre vakit geçirdikten sonra, doğrudan bu anıtın bulunduğu bölgeye gelmektedir.

Şehirde kullanılabilir halde bulunan herhangi bir eski yapıya rastlamak neredeyse imkansızdır. Bunun yerine, zarar görmüş olan iki adet kilise, çok eski dönemlerden kalan bir tane kütüphanenin olduğu ve turistik ziyaretler sırasında da çok fazla uğrak noktası olarak karşımıza çıkan bir milli park olduğu bilinmektedir.

Şehrin 5 km kadar uzağında, yaz dönemlerinde genellikle farklı şehirden gelen kişilerin kamp alanı olarak kullandıkları bir bölgeden söz edilmektedir. Bu bölgede, 2010 yılından sonra belirli noktalarda arkeolojik kazılar yapılmıştır. Bundan dolayı kamp alanının kapatıldığı ve bölgede yoğun bir şekilde arkeolojik çalışma yapıldığı bilinmektedir. Eserlerin ise uluslararası müzede saklandığı ve kişilerin ziyaretine açıldığı da bilinmektedir.

Beyaz Rusya Miory Şehri Nerededir?

Belarus hakkında 161 makale
Beyaz Rusya (Belarus) hakkında tanıtım ve gezi makaleleri yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*