1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Beyaz Rusya Slawharad Şehri Tanıtımı

Slawharad
Belarus Slawharad hakkında bilgiler.

Altay Kray ile Rusya sınır bölgesinde yer alan Slawharad şehri, son dönemlerde hızlı bir şekilde gelişen ve nüfusu da artan kasabalardan birisidir. Şehrin nüfus sayımlarına bakıldığı zaman 2010 yılında 32 bin 389 kişinin, 2002 yılında 34 bin 385 kişinin, yaşadığı görülmektedir. Ancak, daha eskiye gidilidği zaman şehrin nüfusunun önceki dönemlerde daha fazla olduğu açık bir şekilde görülmektedir. 1975 yılındaki kayıtlara bakıldığı zaman 48 bin kişinin yaşadığı ancak nüfusun sonraki yıllarında azaldığı görülmektedir.

Bölge çok önemli bir şehir olarak kabul edilen Slawharad, Soğuk Savaş Dönemi’nde bir askeri üs olarak kullanılmaktaydı. Rus birliklerinin kullanımında olan bu şehrin, hava üssü olarak kullanıldığı ve o dönemdeki savaşlarda da çok büyük zararlar gördüğü bilinmektedir.

Şehir merkezi, uzun yıllar boyunca farklı valiliklerin yönetimine geçmiştir. Ancak, şuan bakıldığında kendi valiliğinin olduğu ve idari yapısının da yine kendisine ait olduğu görülmektedir. Şehir merkezinde oldukça önemli olan noktaların başında kültür sarayı ve kütüphane gelmektedir. Kültür sarayı, 19. Yüzyılda yapılmış olan bir kiliseden oluşmaktadır. Bir kısmının ibadete kapalı olmasına rağmen müze olarak kullanıldığı bu kilisede, çok eski dönemlerden kalma eserler sergilenmektedir. Bundan dolayı Ortadoks halkı tarafından bu kilisenin yıl içerisinde birkaç kez ziyaret edildiği bilinmektedir. İkinci önemli nokta olan kültür sarayında ise, hem bölgenin geçmiş dönemden kalma eserlerinin sergilendiği hem de Soğuk Savaş döneminden askeri birliklerin bırakmış olduğu bazı eşyaların sergilendiği bilinmektedir.

Bölgenin sınır noktasında yer alan Slawharad şehri, diğer şehir merkezlerine kara yolları ile bağlanmıştır. Kentin 5 km yakınında son bulan dağlık bölgelerden dolayı tren yolu ağının tam anlamı ile burada kurulamadığı bundan dolayı da kişilerin otobüsler ya da kendi araçları ile bu bölgeye gitmeleri gerekmektedir.

Slawharad nerededir?

Belarus hakkında 161 makale
Beyaz Rusya (Belarus) hakkında tanıtım ve gezi makaleleri yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*