1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Beyaz Rusya Vizesi İçin Gerekenler

beyaz rusya vizesi
belarus vizesi için neler gerekmektedir.

Avrupanın hem turistik gezi için, hem üniversite eğitimi için, hem de vatandaşlık konusunda yeni göz bebeği ülkelerinden biriside Belarus. Diğer adıyla Beyaz Rusya vize istiyormu, vize ücreti nedir, vize muafiyeti varmı, vize başvurusu nasıl yapılır ve turist vizesi nasıl alınır gibi sorularınızın cevaplarına yazımızda yer verdik. Beyaz Rusya gezisi yapacak olan ziyaretçilerin vize işlemleri hakkında bilgiler aşağıdadır:

Öncelikle, her iki ülkenin resmi pasaport (diplomatik, hususi, hizmet) sahipleri 90 güne kadar ikamet süreli gezilerinde vizeden muaftır. Umuma mahsus pasaport sahipleri ise karşılıklı olarak vizeye tabidir.

Vizesi olup Beyaz Rusya’a giriş yapan vatandaşlarımızın ilk olarak havalimanında kendilerine verilen formları doldurmaları, sonrasında ülkeye girişlerinden itibaren beş iş günü içerisinde ikamet ettikleri yerde bulunan yabancılar şubesine ikamet izni (registrasyon) için kayıt olmaları gerekmektedir. Otelde kalacak ziyaretçiler için bu işlemin otel idaresi tarafından yapılması gerekmekteyse de, yapılıp yapılmadığının takibi yapılmalıdır. Bu konuya önemsemeyen ziyaretçiler daha sonrasında büyük zorluklarla karşılaşabilmektedir.

Vatandaşlarımızın Beyaz Rusya’ya giriş yaptıktan sonra ülke mevzuatı gereği sağlık sigortası yaptırmaları zorunludur. Havalimanında sağlık sigortası yaptırma imkanı vardır. Ülkedeki zorunlu sağlık sigortasının fiyatı bir yıl için yaklaşık 70 dolar, bir ay için yaklaşık 30 dolar, kısa vadeli ziyaretlerde ise günlüğü yaklaşık bir dolara yaptırılabilmektedir.

Vize ve oturma iznini uzatacak Türk ziyaretçilerin izin süreleri dolmadan birkaç gün önce oturma izni sürelerini yeniletmeleri için bulundukları kentteki Yabancılar Şubesi’ne (OVİR) tekrar başvurmaları gerekmektedir. Beyaz Rusya Vize ve oturma süresi bittikten sonra OVİR’e müracaat eden vatandaşlarımızdan ilk sefer için zamanlarını geçirdikleri gün kadar para cezası alınmakta, bu durum tekrar ettiğinde anılan makamlar tarafından hem cezai işlem uygulanmakta, hem de Beyaz Rusya’dan çıkartılmaları işlemi başlatılmaktadır.

Diğer yandan, vize süresi bittikten sonra yurtdışına çıkış yapmak isteyen Türk vatandaşlarının çıkış vizesi almaları gerekmektedir. Çıkış vizesi olmadığı için sınır kapılarında çıkışlarına izn verilmemektedir. Çıkış vizesi sınır kapılarında verilmemekte, çıkış vizesi alınması için ilgililer yabancılar polisine (OVİR) gönderilmektedir ve vatandaşlarımızın gezilerinde gecikmeler yaşanabilmektedir. Bu yüzden süreci iyi ayarlamanız sizin için önem taşımaktadır.

Beyaz Rusya sınır makamları, vatandaşlarımızın eskimiş ve yıpranmış, yazılarında silinme olmuş, sayfalarında kopukluk olan pasaport defterleriyle Belarus’a girmelerine genellikle izin vermemektedir.

Belarus’tan çıkış yapan yabancılar, beraberinde Beyaz Rusya dışına çıkardıkları döviz miktarının 3000 (üçbin) ABD dolarının üzerinde olması halinde gümrük kapılarında “kırmızı hat”a girmeden anılan meblağıyı bildirmek zorundadırlar. 10000 (onbin) ABD doları üzerindeki tutarların çıkarılması ise özel izin ile olmaktadır. 3000 ABD dolarından fazla meblağlardaki dövizlerin bildirilmeden Belarus’tan çıkış yapan yabancıların üzerinde tespit edilmesi halinde dövize Beyaz Rusya yetkililerince el konulmakta ve alakalı kişiler hakkında kamu davası açılmaktadır. Bu bağlamda, istenmeyen durumların yaşanmaması için vatandaşlarımızın özellikle Belarus’tan ayrılışları esnasında bu durumlara ilişkin olarak titizlik göstermesi gerekmektedir.

Belarus hakkında 161 makale
Beyaz Rusya (Belarus) hakkında tanıtım ve gezi makaleleri yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*