1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Gomel Şehri Nerededir, Hakkında Bilgiler

beyaz rusya gomel
beyaz rusya gomel resimleri, gezilecek yerleri.

Gomel Bölgesi’nin idari merkezi olan ve 2015 yılında yapılan sayıma göre 526.872 nüfusa sahip olan Gomel, Beyaz Rusya`nın ikinci en kalabalık şehridir.

Coğrafyası: Gomel, ülkenin güneydoğusunda, Soz nehrinin sağ kıyısında, Minsk’in 302 km güneydoğusunda ve Brest’in 534 km doğusunda yer almaktadır. Mogilev, Bryansk’tan 237 km (147 mil) batı ve Chernihiv’in 111 km kuzeyinde yer alır. Kentin bir bütün olarak inşa edildiği arazi düzdür. Nehrin sağ kıyısında, Sozh nehrinin giderek azalan düz bir su-buzul ve akarsu terasıdır. Sol kıyısı bir ovadır. Deniz seviyesinden 144 metre yüksekliktedir. Nehrin sol kıyısında (güney yönünde) bulunan Novobelitskiy bölgesi, şehrin kuzey ve merkez bölgelerinden ortalama 10-15 metre daha düşük bir yüksekliğe sahiptir. Sozh’ın sol yakasında kilometrelerce uzanan kumsallar bulunmaktadır.

İklimi: Yaz aylarında sıcak, kış aylarında yumuşak bir havaya sahiptir. Atlantik’ten sıcak deniz hava yığınlarının sık sık gelmektedir.

Ulaşım: Toplu taşıma, 1.000’den fazla otobüs ve tramvay ile işletilmektedir. Toplu taşıma genellikle ucuzdur. 2006 yılında 210 milyondan fazla yolcu gezileri kaydedilmüştir. Taksi hizmetleri (tek yönlü şehir içi yolculuk için 10 dolardır) günün 24 saati hizmetinizdedir. Kent Minsk – Kiev demiryolu hattının ortasında bulunduğu için, Beyaz Rusya’nın güneydoğu kesiminde önemli bir demiryolu merkezi konumundadır. Gomel’in Rusya ve Ukrayna sınırındaki stratejik konumu, bu ülkelerin geniş demiryolu ağlarıyla doğrudan bağlantı kurmaktadır.

Eğitim: 1990 yılından beri PO Sukhoy Homiel Devlet Teknik Üniversitesi ve Gomel Devlet Tıp Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Çin, Hindistan, Pakistan, Sri Lanka, Suriye, Rusya, Ukrayna, Mısır, İran da dahil olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinden birçok uluslararası öğrenciyi cezbetmiştir. Ayrıca Latin Amerika ülkeleri. Gomel Devlet Tıp Üniversitesi hem İngilizce hem de Rusça dersleri vermektedir. Birçok tanınmış bilim adamı, üst düzey öğretim görevlisi olarak burada çalışmaktadır.

Tarihi: 27 Temmuz 1990’da Beyaz Rusya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Devlet Egemenliği Bildirgesi hazırlandı. Gomel, Belarus Cumhuriyeti’nin bağımsız bir şehri oldu. 1990’ların ilk yarısında Gomel, Beyaz Rusya’nın tamamında olduğu gibi ciddi bir sosyo-ekonomik krizden etkilendi. Yaşam standartları keskin bir şekilde düştü, ölüm oranı doğum oranını geçti, sanayi üretimi hacmi keskin bir şekilde düştü ve suç oran arttı. 1996’dan itibaren ülke ve Gomel’deki durum giderek istikrar kazanmaya ve iyileşmeye başladı. Ve şuanda Belarus`un en güvenli ve önemli şehirlerinden birisidir.

Gomel`de gezilecek yerler ve resimleri:

Gomel Palace
Gomel Sarayı

Gomel Regional Museum of Military Glory
Gomel Savaş Müzesi

Gomel State Circus
Gomel ŞEhir Sirki

Cathedral of St. Peter and St. Paul
St. Peter ve St. Paul Katedrali

Ve Görülmesi gereken diğer yerler. Bölgeden manzaralar:
Gomel gezilecek yerler
Gomel Sarayı
Gomel manzara

Beyaz Rusya Gomel Şehri Nerededir? Haritadaki Yeri:

Belarus hakkında 161 makale
Beyaz Rusya (Belarus) hakkında tanıtım ve gezi makaleleri yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*