1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (6 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,33. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Nasıl Beyaz Rusya Vatandaşı Olunur

Belarus Vatandaşlığı
Beyaz Rusya vatandağlığı hakkında.

Beyaz Rusya Vatandaşı Olmak İçin Şartlar Nelerdir?

Eğer Beyaz Rusya vatandaşı olmak istiyorsanız hangi seçeneği seçerseniz seçin başvurular sırasında ilk olarak prosedürleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu prosedürlerin ilki evrakları teslim etmektedir. Formu doğru ve eksiksiz bilgiler ile doldurarak gerekli birimlere teslim etmeniz gerekmektedir.

Ülkemizde ya da Beyaz Rusya`da suç işlemiş olmanız vatandaşlık almanızı imkansızlaştırmaktadır. Yani bir sabıkanız varsa başvurunuzu yapmayınız. Ayrıca suç işleyim hapis yatmış olmanızda vatandaşlık kabulünü engellemektedir. Bunun dışında Beyaz Rusya’da tam olarak yasalara uyum sağlayabilmeniz lazımdır.

Eğer başvurunuz onaylanırsa vatandaşlık almak için bir mülakata davet edilirsiniz. Mülakatın içeriğinde ki sorular; ülke kültürü ve dilidir.  Mülakatta dil mülakatını kesinlikle geçmeniz gerekmektedir. Eğer geçemezseniz vatandaşlık almanız mümkün değildir.

Beyaz Rusya Vatandaşlığı için yapılan başvuruda Hangi evraklar gereklidir?

İlk olarak başvuru formunuz doldurmanız söylenecektir. Formu doldurduktan sonra istenecek olan evraklar; ikametgâh kağıdı, sicil kaydı, nüfus cüzdanı fotokopisi, sağlık raporu, gelirinizi gösteren belgelerdir. Bazen evraklara ekleme yapılmaktadır veya daha farklı evraklar istenmektedir.

Sağlık raporunuzun en az son birkaç haftada alınmış olması gereklidir, Ayrıca maaşınızı gösteren belgenin en az 3-4 ay öncesine ait olması gereklidir. Bunun dışında çalışmanıza engel olacak bir hastalık ya da rahatsızlığınız mevcut ise ülkeye tek başınıza girişiniz için izin verilmeyecektir. Öncelik sağlıklı ve çalışabilir durumda olan vatandaşlardır.

Beyaz Rusya Vatandaşı Olmanın Avantajları?

Hiçbir şekilde göçmen muamelesi görmeden çalışabilir ve eğitim görebilirsiniz. Beyaz Rusya da eğitime oldukça fazla önem verilmektedir ve eğitime hatrı sayılır bir bütçe ayrılmaktadır. Beyaz Rusya`da çalışma imkanları oldukça fazladır ve yapılan iş karşılığında verilen ücretler oldukça tatmin edicidir.

Beyaz Rusya (Belarus) Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Beyaz Rusya`da ikamet etme ile vatandaşlık almak: Ülkede uzun süre yaşamak, diğer bir vatandaşlık yollarından birisidir. Eğer Belarus sınırlarından hiç çıkmadan 7 yıl boyunca bu topraklarda yaşarsanız başvurularınız daha hızlı ve olumlu dönüş alacaktır.

Evlilik yaparak Beyaz Rusya`dan vatandaşlık almak: Beyaz Rusya vatandaşı olabilmenin en kolay ve kesin yöntemlerinden bir tanesi evliliktir. Belarus vatandaşlarından biri ile yapacağınız evlilik sonrasında vatandaşlık talebinde bulunabilirsiniz.

Kan Bağı ile Beyaz Rusya Vatandaşlığı: Beyaz Rusya topraklarında doğmuş anne ya da babanız varsa vatandaşlık elde etme durumunuz vardır. Yalnız kan bağı olup olmadığını başvuru esnasında ispat etmelisiniz.

Yatırım ile Beyaz Rusya Vatandaşlığı: Beyaz Rusya yatırım yaparak vatandaşlık alabileceğiniz ülkelerden bir tanesidir. Örnek olarak; ülkeye kafe, bar, restoran, gazino, disko ya da spor merkezi açarak başvuruda bulunabilirsiniz. Tabi bunları yaklaşık 230 bin dolarlık bir yatarım ile yapmanız şarttır. İş yeri açma yetkiniz olduktan sonra yatırımınızın miktarıda da gözden geçirilecektir.

Beyaz Rusya`da doğum ile vatandaşlık: Çocuğunu Belarus`da dünyaya getiren aileler yapılan anlaşma ile çocuklarının Beyaz Rusya vatandaşı olmasını sağlayabilirler. Anne ve babanın Beyaz Rusya vatandaşı olmasına gerek yoktur. Ülkenin herhangi bir kentinde doğum yapan anne bebeğinin otomatik olarak vatandaşlık hakkını elde etmesini sağlayacaktır. Tabi bu zaman zarfında önemli olan çifte vatandaşlık için başvuruları tamamıyla bitirmektir.

Özel Hizmet ile Beyaz Rusya Vatandaşlığı: Beyaz Rusya`da Kültür, sanat, spor ya da bilim alanında hizmet vermek ve bu alanlarda dünyaca tanınmış olmak bir diğer vatandaşlık alma yoludur.

Beyaz Rusya’da Çifte Vatandaşlık Alınabilir mi?

Eğer çifte vatandaşlık için önemli şey çifte vatandaşlık prosedürlerini eksiksiz  yerine getirmektir. En önemli detay ise yasa dışı herhangi bir suça bulaşmamış olmanızdır. Ülke sınırları içerisinde ve ülkemizde herhangi bir suça bulaşıp hüküm giydiyseniz çifte vatandaşlık hakkınız bulunmamaktadır. Eğer bir suçtan hüküm giyerseniz ayrıca kendi ülkenize iadeniz de söz konusudur.

Beyaz Rusya Vatandaşlığı
Belarus Vatandaşlığı
Belarus hakkında 161 makale
Beyaz Rusya (Belarus) hakkında tanıtım ve gezi makaleleri yazarı.

5 yorum

  1. Merhabalar. Bilgilendirme için çok teşekkürler. Burada yaşayan bir arkadaşım var ve şuanda bunun için uğraş vermekte. Sanırım dil konusu oldukça önemli. Eğer dil testini geçebilirse vatandaşlığı alacak. Bende Belarusa yerleşmek istiyorum. Ama vatandaşlık o kadarda kolay değil sanırım. İlerleyen zamanlarda inşallah istediğimi yaparım.

  2. Merhaba. Arkadaşımın kız arkadaşı Belarus`lu ve 3 ay sonra düğünleri var. Sizin yazınıza göre evlilikten sonra hiç bir engel kalmıyor. Fakat arkadaşım bir takım evrakların gerekeceğini söyledi ve belirli bir zaman sonra bunun gerçekleşeceğini belirtti. Evraklardan kastı sanırım evlilik cüzdanı olabilir.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*