1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Nesvizh Sarayı – Kalesi Tanıtımı ve Gezisi

Nesvizh Sarayı
Nesvizh Kalesi hakkında bilgiler.

Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi mimarisiyle de turistlerin dikkatini çeken Belarus’ta, bir çok saray ve kale mevcuttur. Bu yapıların en çok dikkat çeken ve ziyaret edilenlerinden birisi de kesinlikle Nesvizh Sarayı’dır. Eğer Belarus’a kültürel ve tarihi bir gezi için gidiyorsanız ilk olarak Nesvizh Kalesini gezmenizi tavsiye ediyoruz. Yazımızda bu harika mimariye sahip olan saray hakkında bilgiler veriyoruz.

Nesvizh Sarayı, Beyaz Rusya halkı tarafından ülkenin en güzel sarayı olarak kabul edilmektedir. Mimari açıdan zengin çeşitliliği ve çekici bahçeleri, onu Belarus’un en popüler turistik mekanlarından biri haline getirmektedir. Nesvizh Sarayı Belarus’un en eski ve en ünlü yerleşim yerlerinden biri olan Nesvizh Malikanesi’nde yer almaktadır. Nesvizh, Beyaz Rusya’nın Minsk bölgesinde yer alır. Tam olarak Minsk’in yaklaşık 120 km güney batısındadır. Ayrıca Nesvizh Belarus’un 2012 Kültür Başkenti seçilmiştir. Nesvizh, bu onursal tüzüğe sahip olan Polotsk ve Gomel şehirlerinden sonra üçüncü Belarus şehri olmuştur.

Nesvizh Sarayı Girişi

Nesvizh Sarayı’nın tarihi: Bir çok kez yeniden inşa edilen Sarayın ilk temel taşları 1584 yılında atılmıştır. Saray, 16. yüzyılın ortalarında Radziwil ailesi tarafından satın alınmıştır ​​ve 1939’da işgalci Kızıl Ordu’nun sarayı ele geçirmesine kadar bu ailede kalmıştır. 1770’de Rus kuvvetleri tarafından ele geçirilen sarayda ki eserlerin çoğu, Rus soylularına dağıtılmıştır. Saray 1994 yılında ulusal tarihi ve kültürel rezerv olarak kabul edilmiş ve 2006 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’de yer almaya başlamıştır.

Günümüzde Nesvizh Sarayı: Nesvizh Sarayı, Belarus’un en güzel sarayı olarak kabul edilmektedir ve her sene binlerce ziyaretçiye çekmektedir. Güzel peyzajlı bahçelerindeki süs gölleri ile Belarus’ta ki özel bir cazibe merkezi olmuştur. Saray eski ihtişamını koruması için restore edilerek, kapsamlı bir yenileme programından geçirilmiştir. 2004 yılından 2012 yılına kadar yoğun restorasyon çalışmaları devam etmiştir ve Nesvizh Sarayı Haziran 2012’de misafirlerine kapılarını yeniden açmıştır.

Radziwiłł portre galerisi

Nesvizh Kalesi’ne nasıl gidilir ve nerede kalınır? Nesvizh Sarayı’na en rahat araba ile gidilir. M1 otoyolu kullanılarak başkent Minsk’ten kolayca ulaşılabilir. Alternatif ulaşım olarak Minsk’ten Nesvizh’e otobüs ile servisler yapılmaktadır. Bu yolculuk ise yaklaşık üç saat sürmektedir. Nesvizh’de bir otel mevcuttur. Fakat Minsk’teki herhangi bir otelde kalıp ve tesisi günlük olarak ziyaret etmeniz daha mantıklı ve kolaydır.

Saray’a giriş ücretleri: Yetişkinler için 14 Belarus Rublesi, Öğrenciler için 7 Belarus rublesidir.

Nesvizh Kalesi Nerededir?

16. yüzyılda Nesvizh Kalesi

Nesvizh Sarayı yakınında ziyaret edilebilecek diğer mekanlar ise; Nesvizh Benedictine Manastırı, Farny Lehçe Roma Katolik Kilisesi ve Nesvizh şehir meydanı’dır.

Belarus hakkında 161 makale
Beyaz Rusya (Belarus) hakkında tanıtım ve gezi makaleleri yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*