1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Vitebsk Şehri Nasıldır, Nerededir ve Nüfusu

Beyaz Rusya vitebsk şehri
Belerus vitebsk şehri nerededir? Hakında bilgiler.

Beyaz Rusya şehir tanıtımlarında bu yazımızda Vitebsk bölgesi ile aynı ismi paylaşan bölgenin başkenti olan Vitebsk şehiri hakkında bilgiler paylaşacağız. Ülkenin en büyük ve en kalabalık şehirlerinden birisi olan Vitebsk, yabancı turistlerinde en çok ilgilendiği Beyaz Rusya şehirlerinden bir tanesidir. 2004’te 342.381 nüfusa sahip ve ülkenin dördüncü en büyük şehridir. Vitebsk , bölgenin ana kentidir. 21 ilçe daha var, 2 kasaba kendi bölgesel yönetimlerine sahiptir. Vitebsk Vostochny Havaalanı ve Vitebsk Hava Üssü ile bu güzel şehire giriş yapabilirsiniz.

Vitebsk‘nin kurulduğu resmi yıl, Olga’nın Kiev tarafından kurulduğu anakronik bir efsaneye dayanan 974’tür; ancak Yaroslav Kiev’in, Polotsk Prensi Bryachislav Izyaslavich’e verdiği tarihsel kayıttaki ilk sözde, kuruluşu 1021’ olarak bilinmektedir.

Şehirde ülkenin en eski binalarından birisi yer almaktadır: buda Annunciation Kilisesidir. Bu görkemli altı direkli yapı, o sırada kentin pagan olduğu ve Ukrayna Ortodoks Kilisesi’ne veya Rus Ortodoks Kilisesi’ne veya Kiev Rus devletine ait olmadığına göre Kiev Rus dönemine kadar uzanmaktadır. 1140’larda, 14. ve 17. yüzyılda Roma Katolik Kilisesi olarak yeniden inşa edilmiştir, 1883’te onarılarak 1961’de Komünist yönetimi tarafından imha edilen putperest bir kilise olarak inşa edilmiştir. Kilise, 1992’ye kadar tahribata uğramıştır.

Kıyamet Kilisesi (1772-77) yeniden inşa edilmiş olmasına rağmen, Polonya-Litvanya döneminden bu yana gelen kiliseler de aynı şekilde yok edildi. Theotokos’un Şefkatine adanmış Ortodoks katedral 1760 yılında inşa edilmiştir. Ayrıca belediye binası (1775); Napolyon’un doğum gününü 1812’de kutladığı Rus valisinin sarayı; Yeni Romanesk Katolik Katedrali (1884-85); ve Napolyon’dan Rus zaferinin yüzüncü yıldönümünü kutlayan bir dikilitaş yer almaktadır.

Vitebsk, ayrıca, anten sütununun üzerinde yattığı bir yatay haç taşıyan kafesli bir çelik TV kulesine ev sahipliği yapıyor. Grodno’daki ile hemen hemen aynı olan ancak birkaç metre daha kısa olan (Vitebsk’de 245 metre, Grodno’da 254 metre olan) bu kule, 1983’te tamamlandı. Kent ayrıca Marc Chagall Müzesi’ne ve Vitebsk bölgesel müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Vitebsk bölgesi zengin bir kültür mirasına sahiptir. Birçok turistik yerinde 3000’den fazla arkeolojik, tarihi, kültürel ve mimari anıtlar bulunmaktadır.

Vitebsk de gezilecek tarihi yapıların bir kaçının fotoğrafı ve şehir merkezi:
Vitebsk Şehir merkezi
Vitebsk Şehir merkezi

Vitebsk’de Aziz Barbara Kilisesi
Vitebsk'de Aziz Barbara Kilisesi

Vitebsk Belediye Sarayı (1775)
Vitebsk Belediye Sarayı (1775)

Vitebsk Kutsanmış Meryem Ana Katedrali
Vitebsk Kutsanmış Meryem Ana Katedrali

Vitebsk’de Slavianski Pazarı.
Vitebsk'de Slavianski Pazarı

Vitebsk’nin ana üniversiteleri: Vitebsk Devlet Teknik Üniversitesi , Vitebsk Devlet Tıp Üniversitesi ve Vitebsk Devlet Üniversitesi`dir.

Vitebsk Nerededir? Haritadaki yeri:

Belarus hakkında 161 makale
Beyaz Rusya (Belarus) hakkında tanıtım ve gezi makaleleri yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*